استراحت و درس خواندن کنکوری

موقع درس خواندن فقط درس بخوانید و هنگام استراحت فقط استراحت کنید!
تعریف بسیار ساده‌ای از عملکرد موفق وجود دارد و آن هم «انجام بهترین کار ممکن در هر لحظه» است. در بعضی از ساعت‌های روز باید خواب باشید و این کار را مدیریت‌شده و منظم انجام دهید. در بعضی از ساعت‌ها باید در کلاس درس یا اتاق مطالعه‌تان حاضر باشید و این کار باید با نهایت تمرکز همراه باشد. ساعت‌های دیگری هم به مطالعه‌ی مطالب درسی و بازیابی آن‌ها اختصاص دارد و این کار باید با کیفیت بسیار بالا انجام شود. در بعضی زمان‌ها هم باید فقط مشغول استراحت کردن باشید. نوع استراحت کردنِ میان‌بازه‌ای در کیفیت مطالعه نقش بسزایی دارد. دقیقاً مشابه هر فعالیت دیگری، استراحت کردن هم باید نوعی عملکرد موفق باشد. همان عملکردی که تعریف آن انجام بهترین کار ممکن در همان لحظه است.
 
زمان استراحتِ میان‌بازه‌ای باید با زمان مطالعه‌ای که قبل از آن داشته‌اید متناسب باشد. اگر زمان مطالعه‌ی درس‌های عمومی و اختصاصی با هم برابر نیست، رعایت تعادل استراحتی هم حکم می‌کند که زمان استراحت، پس از مطالعه‌ی یک درس عمومی و پس از مطالعه‌ی یک درس اختصاصی با هم برابر نباشد. بیش‌تر بودنِ زمان استراحتِ پس از مطالعه‌ی تخصصی‌ها، نوعی همگرایی عملکردی است تا دقیقاً بر اساس انرژی مصرف‌شده استراحت کرده باشید.
 
باید به ذهنتان اجازه دهید تا در زمان استراحت لحظات آرامی را پشت سر بگذارد. مدیریت ذهن در این زمان‌های استراحت کاملاً به عهده‌ی خود شماست و این رمز پشت سر گذاشتن یک استراحت موفق است. برای هر نوع شیوه‌ی آموزشی شامل «مطالعه‌ی مطالب، حل تست و تمرین، خلاصه‌برداری، علامت‌گذاری مباحث و…» زمان مجزایی در برنامه‌ی شما وجود دارد و زمان استراحت قطعاً فرصتی برای پرداختن به این موارد نیست.
 
از انجام فعالیت‌های سنگین جسمی در زمان استراحت خودداری کنید. به خاطر داشته باشید که تا لحظاتی بعد بازه‌ی مطالعاتی بعدی که در آن به تمرکز بالا نیاز دارید آغاز خواهد شد و انجام فعالیت‌های سنگین جسمی و حرکات ورزشی طولانی در زمان استراحت، به معنی تحت‌الشعاع قرار دادن بازه‌ی مطالعه‌ی باکیفیت بعدی است.