توصیه‌های مهم در ایام امتحانات نهایی

در ایام برگزاری امتحانات و حتی مدتی قبل از آن شور و هیجان خاصی در نوجوانان و جوانان پیدا می‌شود. همین امر، گاهی موجب تغییراتی در تغذیه،‌ خواب و بهداشت آنها می‌گردد. با توجه به فرارسیدن زمان امتحانات دانش آموزان چند نکته ساده و کاربردی متناسب را ذکر می‌کنیم:

 
۱-در ایام امتحان بیشتر مواظب سلامت خود باشید تا در معرض سرماخوردگی، گرمازدگی و مسمومیت‌های غذایی و اختلالات هضم قرار نگیرید.
 
۲-در طول روز آب کافی بیاشامید اما این کار نباید همراه غذا باشد. از خوردن قهوه و چای خیلی پررنگ خودداری کنید. خوردن چای کم رنگ مفید است. 
 
۳- اگر احساس خستگی می‌کنید کمی استراحت کنید.
 
۴-مصرف پروتئین به همراه صبحانه قبل از امتحان، موجب افزایش هوشیاری و تمرکز بهتر می شود.
 
۵- مصرف کربوهیدرات‌های مناسب و کافی با افزایش یک ماده شیمیایی در خون به نام سروتونین باعث مهار درد، اشتها و اضطراب می‌شود.
 
۶- در دوران امتحانات مصرف وعده‌های غذایی و میان وعده‌های کم حجم و کم چرب به منظور بهبود فکر اهمیت زیادی دارد.
 
۷- شیر و موز به آرامش شما کمک می‌کند، شکلات نیز دارای اثر آرام بخشی است که می‌توان از آن به جای قند استفاده کرد.
 
۸- انجام فعالیت‌های بدنی، استرس را کم می‌کند و با تنظیم جریان خون و خون رسانی به مغز، به شما آرامش می دهد.
 
۹-از آماده شدن برای امتحان در شب امتحان بپرهیزید.
 
۱۰- اگر نمی‌توانید بر کلیه مطالبی که در طول نیم سال تحصیل گفته شده است به خوبی مسلط شوید، مطالب و نکات مهم را انتخاب نمایید و سعی کنید آنها را به خوبی فراگیرید.
 
۱۱- بی‌خوابی، بدخوابی،‌ نگرانی و اضطراب، سوء هضم، یبوست، پرخوری، تداخل در غذا (بجای نظم در غذا، خوردن مواد مختلف به فاصله‌های کم ) زیاد خوردن ماست ترش و دوغ، خوردن مقدار زیاد پنیر ،‌سیب ترش، مقداری زیادی گشنیز و… فعالیت‌های فکری را دشوار نموده و حافظه و سرعت انتقال را موقتاً کاهش می‌دهد.
 
 
 
توصیه‌های مهم در ایام امتحانات نهایی,بهداشت مطالعه,مشاوره نحصیلی رایگان,کنکور,استاد احمدی٬ استاد حسین احمدی٬انتشارات گیلنا٬کنکور٬ کنکور آسان است٬ کنکور اسان٬ کنکور اسان است٬ کنکور برتر٬ کنکور نیوز٬ کنکورآسان