خلاصه نویسی

خلاصه نویسی
روش های خلاصه نویسی متنوعی وجود دارند:
۱- حاشیه نویسی: این روش را می توان قدیمی ترین روش خلاصه نویسی دانست. در این روش در هنگام مطالعه خلاصه ی مطالب خوانده شده را در حاشیه ی کتاب یادداشت می کنیم. این روش، برای اکثر افراد روش جالب و لذت بخشی است. شما در هنگام مطالعه می نویسید و از مطالعه تان لذت بیشتری می برید. همچنین کنار هم بودن مطالب اصلی و خلاصه ی شما رجوع شما را به آن آسانتر می کند. البته این روش این اشکال بزرگ را دارد که کتاب مورد مطالعه ی شما را خیلی شلوغ و پر از نوشته می کند و این برای بسیاری افراد جالب نیست.
۲- دفتر خلاصه: برای اینکار شما در یک دفترچه خلاصه هایتان را یادداشت می کنید و همان کار حاشیه نویسی را در یک دفتر مجزا انجام می دهید. البته باید توجه داشته باشید که بدلیل عدم وجود مطالب اصلی در دفتر شما، باید سعی کنید خلاصههایتان را قدری کامل تر بنویسید و مطالب را به گونه ای یادداشت کنید که نیازی به رجوع به مطالب اصلی نباشد.
دفتر خلاصه نویسی روش بهتری برای رشته ماست. چرا که نمی خواهیم به رفرنس های اصلی بازگردیم و حجم مطالب زیاد است و بازگشتن به کتاب اصلی دو جلدی می تواند خیلی اضطراب زا باشد. پس پیشنهاد می کنم که در دفتری مجزا و یا برگه های کلاسور خلاصه برداری جامعی با سازمان بندی جدید انجام دهید. بازم نیست عین جملات را بنویسید. خلاصه کنید. افعال غیر ضروری را حذف کنید و سازمان بندی جدید به مطلب بدهید و از اصول جزیی آغاز کنید و سپس وارد جزئیات شوید. ترجیحاً از رنگ های مختلف خودکار برای سرفصل، عناوین جزئی تز یا درصد و میزان شیوع استفاده کنید که به صورت تصویری در ذهن شما متفاوت ثبت شود. به تجربه به نظر من عناوین کلی با خودکار قرمز بیشتر به چشم می آیند. اسامی خاص با خودکار صورتی و یا سبز و مطالب کلی خودکار آبی یا مشکی… برای درصد بروز و شیوع اختلالات نیز باز رنگ هایی که جلب توجه می کنند مثل قرمز مناسب هستند… دقت کنید که دیگر زیاد از حد رنگارنگ جزوه بر ندارید… نهایتا ۳ یا ۴ رنگ و بهیچ وجه از مداد استفاده نکنید.
در این یادداشت ها از درخت حافظه استفاده کنید. در یادداشت برداری به روش «درخت حافظه»، مطالب به‌صورت «فهرست‌وار» نوشته نمی‌شوند، بلکه شکل شاخه‌ای دارند. اساس کار به این‌گونه است که موضوع اصلی و درجه‌ی اهمیت مطالب و ارتباط بین آن‌ها، به‌صورت کاملاً مشخّص نشان داده می‌‌شود. مزیّت دیگر این روش آن است که به‌راحتی می‌‌توان مطالب جدید را به درخت حافظه‌ی تکمیل شده، اضافه کرد، بدون آن که نظم مطالب از بین برود؛ این کار در یادداشت‌برداری معمولی، به سادگی امکان ندارد. مسئله‌ی مهم این است که شکل ظاهری درخت حافظه در به‌خاطر آوردن مطالب، کمک بسیاری می‌‌کند. اگر شکل درخت حافظه، به‌خاطر آورده شود و در ذهن ترسیم گردد، مطمئناً مطالب ذکر شده در آن و ترتیب جای‌‌گیری آن‌ها نیز به یاد آورده می‌شود.
برای ترسیم درخت حافظه، می‌توان به‌ترتیب زیر عمل کرد:
۱- موضوع اصلی مطالعه در گوشه‌ی سمت چپ و پایین صفحه نوشته شده و کادری به دور آن کشیده شود؛ سپس از این قسمت، خطّی به طرف گوشه‌ی سمت راست و بالای صفحه رسم شود.
۲- سپس از خطّ اصلی، خطوطی را می‌توان انشعاب داد و نکات مهمّ مرتبط با موضوع را در کنار این خطوط نوشت.
۳- اگر مطالب دیگری در ارتباط با نکات قبلی وجود دارد، خطوط قبلی را بار دیگر می‌توان انشعاب داد و آن مطالب را به موارد قبلی اضافه کرد.
۴- به‌همین ترتیب می‌توان خطوط قبلی را باز هم انشعاب داده و مطالب جزئی‌تر را در کنار آن‌ها یادداشت کرد.
در رسم درخت حافظه سازمان بندی درست بسیار مهم است… با خلاصه کردن مطالب از کل به جز در مواقع پاسخگویی به سوالات تستی، حتی اگر مطلب را نتوانید یادآوری کنید، ولی در شک بین دو گزینه معمولاً گزینه درست تر را انتخاب می کنید چرا که سازمان بندی ذهنی شما می تواند به صورت ناهشیار شما را یاری دهد.

خلاصه نویسی در دروسی نظیر روانشناسی مرضی، رشد، بالینی، عمومی خیلی اهمیت دارد چرا که حجم مطالب بسیار زیاد هستند. در درس آمار و روش تحقیق زیاد کاربرد ندارد مگر در موارد حفظی روش تحقیق یا فرمول های آماری. در درس فیزیولوژی هم به دلیل حجم زیاد نکات ریز، خلاصه نویسی وقت گیر است و بهتر است خود کتاب را دائماً مرور کنید.

ارتباط با مشاوران موسسه کنکور آسان است : 09128375747
 مارا در کانال تلگرام دنبال کنید :تلگرام کجای کاری؟