عید کنکوری‌ها این‌ گونه است!

عیب اصلی  آمدن بهار و  تعطیلات نوروز این است که:

<فکر می‌کنی همه دارند حسابی خوش می‌گذرانند و تنها تو هستی که مجبوری درس بخوانی و با کتاب‌های تست کلنجار بروی!
<چون نمی‌توانی سریال­های تلویزیون را ببینی، بی‌مزه‌ترین سریال هم برایت حکم بهترین سریال سال جهان را پیدا می‌کند!
<از قدیم گفته‌اند که بهار به همه می‌سازد جز به آدمیزاد؛ برای همین، همه‌اش خواب آلوده هستی و چرت می‌زنی و کتاب بیشتر برایت نقش بالش را بازی می‌کند!
<دلت را به عیدی‌های بزرگترها خوش کرده­ بودی که کمی ورم جیبت بیشتر شود، اما متاسفانه امسال حق رفتن به خانۀ قوم و خویش را نداری و در نتیجه از عیدی گرفتن هم محروم هستی!
<لباس و کفش جدید هم به خاطر کنکور حذف شده است. اعتراض هم که می‌کنی، می‌گویند مگر تو کنکور نداری؟! اصلاً کسی نیست بگوید مگر کنکوری جماعت نباید لباس بپوشد؟! شاید هم لباس نو پوشیدن رابطه عکس با رتبۀ خوب دارد؟!!  
< هر کس که تو را می‌بیند می‌گوید شما هم که کنکوری هستی و عید نداری؛ اصلاً یک جوری می‌گویند کنکوری هستی که انگار وبا داری و باید قرنطینه شوی!
<همه دوست دارند که کارنامه اعمال پرخیر و برکتشان را جلوی شما مرور بفرمایند و بگویند که خودشان یا فرزندشان چقدر درس خوان و باهوش بوده‌اند و راه رسیدن به موفقیت، پیروی از شیوۀ آنهاست!
< پر است از نصیحت‌های تکراری عمه و عمو و خاله و دایی و پسرعموی پدر و همسایه و قصاب محله و … که خود را مشاور خبرۀ کنکور می‌دانند و انتظار دارند که گوش‌هایت را دربست تقدیمشان کنی و با تکان‌های سر، تایید کنی که حرف‌هایشان خلّاقانه و بسیار مفید است و تو تاکنون از هیچ کس دیگر، این حرف‌ها را نشنیده‌ای!

<چند تا عیب اصلی دیگر هم دارد که یادم نیامد!