لذت زندگی!

رای بسیاری از کنکوری­ های عزیز، اعلام نتایج مقدماتی کنکور، یعنی پشت سر گذاشتن یکی از مراحل مهم و دغدغه­ های اصلی این آزمون؛ زیرا با اعلام نتایج، تکلیف همه داوطلبان مشخص شده و بالاخره می­ توانند با رتبه و نتیجه­ای که به دست آورده­ اند بهترین تصمیم را بگیرند. ممکن است داوطلبی ترجیح دهد که فقط دوره­ های روزانه دانشگاه­ ها را انتخاب کرده و از باقی انتخاب­ های دفترچه انتخاب رشته صرف نظر نماید. همچنین شاید داوطلب دیگری بخواهد تمام صد و پنجاه رشته­ ای را که می­ تواند انتخاب نموده و به هر صورت، امسال وارد دانشگاه شود یا برخی از داوطلبان، حتی با وجود کسب رتبه خوب و مناسب، از انتخاب رشته صرف نظر نموده و بخت خود را در سال آینده بیازمایند. در این مقاله، ما درصدد هستیم تا به شما عزیزان داوطلب درباره کارهایی که می­ توانید طّی چند هفته آینده انجام دهید، صحبت کنیم.
اگر تصمیم دارید که پشت کنکور بمانید
عزیزان داوطلبی که تصمیم می­ گیرند پشت کنکور مانده و یک بار دیگر این آزمون را پشت سر بگذارند، عموماً شامل دو دسته می­ شوند:
۱-    گروهی که معمولاً داطلبان زرنگ و سطح بالا را تشکیل می­دهند. این افراد به رشته­های خیلی خوب گروه آزمایشی خود، مثل حقوق، پزشکی، دندانپزشکی، مهندسی مکانیک و برق دانشگاه­ های عالی فکر می­ کرده و با وجود تلاش و کوششی که داشته­ اند نتیجه خود را متناسب با پذیرفته شدن در این رشته­ ها و دانشگاه­ ها نمی­ بینند و به همین دلیل ترجیح می­ دهند که یک سال دیگر هم پشت کنکور مانده و با تلاش و کوشش و البته تجربه بیشتر، سال آینده در این آزمون شرکت کنند.
۲-   گروه دوم کسانی هستند که تلاش کافی نداشته یا به دلایل مختلفی، رتبه­ های بدی کسب کرده و ترجیح می­ دهند که با کوشش و همت بیشتر، در آزمون سراسری سال آینده بهتر عمل کرده و وضعیت خود را عوض کنند.         
اگر شما عزیزان، جزو این دسته از داوطلبان گرامی هستید، حتماً باید تلاش کنید تا با توجه به شرایطی که دارید برنامه خوبی برای خود ریخته و طبق آن برنامه، بخوبی برای کنکور سال آینده آماده شوید. حرف نهایی را در این برنامه شما می­ زنید و این شما هستید که تصمیم می­ گیرید از چه زمانی و با چه روشی مطالعه کنید. البته باید در این مسیر به سخنان مشاوران یا داوطلبان موفق نیز توجه کنید. پیشنهاد ما، بخصوص به داطلبانی که سال قبل، زیاد مطالعه کرده­ اند و امسال هم می­خواهند پشت کنکور مانده و درس بخوانند، این است که برای اینکه خسته نشده و در میان راه انرژی­شان تمام نشود، حتماً زمانی را نیز برای استراحت و انجام کارهای دلخواه خود اختصاص دهند.
اگر انتخاب رشته کرده و می­ دانید که پذیرفته خواهید شد
این دسته از داوطلبان عزیز هم، گروه­ ها و افراد مختلفی را در بر می­گیرند. برخی، نتیجه بسیار خوبی در کنکور کسب کرده و مطمینند که در رشته و دانشگاهی خوب پذیرفته خواهند شد، و عده­ای هم به دلایل مختلف، مانند سربازی و … ترجیح داده­ اند که هر طور شده است، امسال در هر رشته و هر نوع دانشگاهی قبول شده و ادامه تحصیل دهند.
    با توجه به اینکه قبول شدن درصد بالایی از داوطلبان این دسته، بویژه با وجود ظرفیت­ های بالای رشته­ ها و دانشگاه­ های مختلف، تاحدود زیادی قابل پیش­بینی بوده و امکان پذیر است، توصیه ما به این دسته از داوطلبان عزیز آن است که تا زمان اعلام نتایج نهایی آزمون سراسری، بدون فکر کردن به نتیجه و دیگر مسایل مربوط به کنکور، فقط و فقط به کارهایی بپردازند که به تجدید قوا و روحیه این عزیزان کمک می­ کند. در ادامه، ما برای شما عزیزان هر دو دسته، توصیه­ هایی در این خصوص داریم که با انجام آنها می­ توانید روحیه و انرژی خود را تا شروع مطالعه بعدی برای کنکور یا رفتن به دانشگاه تقویت کرده و سر حال و پر انرژی شوید. از جمله اقداماتی که شما عزیزان می بایست انجام دهید، می­توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱-    به کنکور فکر نکنید
کنکور ۱۳۹۴ با همه خاطراتش تمام شد. فکر کردن به کنکوری که گذشت، فقط باعث می­شود که شما عزیزان به یاد تلاش­ ها، شب بیداری­ ها، کم خوابی­ ها، استرس­ ها، جزوه ها، کتاب­ ها و … بیفتید؛ پس کنکور را فراموش کرده و به فصل جدیدی از زندگی خود فکر کنید؛ فصلی که مقطع جدیدی از زندگی شما را رقم می­زند، پس برای آن برنامه­ ریزی کنید. حتی اگر می خواهید که پشت کنکور بمانید، باز هم به کنکور فکر نکنید؛ مگر اینکه بخواهید از تجربیاتی که در سال گذشته به دست آورده­اید، استفاده کنید. عزیزانی که می­ خواهند پشت کنکور بمانند، از شماتت و سرزنش کردن خود بپرهیزند و دیگر همه چیز را درباره کنکور کنار بگذارند و خاطراتش را به فراموشی سپارند.
۲-   جشن بگیرید
عزیزانی که در کنکور ۱۳۹۴ نتیجه خوبی کسب کرده­ اید، حتماً جشن بگیرید و به خودتان پاداش داده و از خودتان قدردانی کنید؛ چون پس از آن همه تلاش و کوشش، شما لایق این جشن و شادی هستید. داوطلبانی که از نتیجه خود راضی نیستند هم جشن بگیرند؛ بله، این افراد هم جشن بگیرند؛ چون یا می­ خواهند با همان رتبه در یکی از رشته و دانشگاه­ ها ادامه تحصیل دهند و یا اینکه سال بعد دوباره آزمون دهند. در هر صورت می­ توانید برای این تصمیم خودتان، سلامتی، زنده بودنتان و اینکه این امکان را دارید که دوباره درس خوانده و تلاش کنید جشن بگیرید؛ زیرا در سراسر این کره خاکی، افراد بی شماری هستند که می­ خواستند جای شما باشند، سالم باشند، ببینند، بشنوند، دست و پا داشته باشند و یا اصلاً آن قدر توان مالی داشته باشند که بتوانند درس بخوانند، اما این گونه نشد. مهم نیست که رتبه خوبی کسب نکرده­ اید؛ مهم این است که توانایی دوباره درس خواندن و تلاش کردن را دارید. مطمین باشید که همین موضوع، شما را به جلو و به سوی پیشرفت، سوق خواهد داد.
۳- برنامه­ ریزی کنید
حتماً با خود می­ گویید: «باز هم برنامه­ ریزی؟!» بله باز هم برنامه­ ریزی، اما این بار برای اینکه از زندگی خود نهایت استفاده و لذت را ببرید. شاید تعجب کنید، اما تفریح کردن هم برنامه­ ریزی می­ خواهد و باعث می­ شود که شما کارهای دلخواه خود را به طور تمام و کمال و در موعدی که برای آن در نظر گرفته­ اید، انجام دهید؛ به علاوه اینکه این برنامه­ ریزی، موجب می­ شود تا شما برای امور جدی و مهم زندگی خود هم براحتی برنامه ریخته و آن را عملی نمایید.
 در برنامه­­ خود، فهرستی از کارهای روزانه­تان را بگنجانید. نوشتن کارهایی که می­خواهید در طول روز انجام دهید، باعث می­ شود افکارتان منظم شود و به انجام همه کارهای لذت بخش خود برسید. البته برای عزیزانی که باز قصد مطالعه و آمادگی برای کنکور را دارند، برنامه­ ریزی مهم­تر است؛ زیرا اولاً مساله زمان برای تفریح و استراحت و سپس درس خواندن مطرح است، و دوم اینکه این موضوع باعث می­شود تا این افراد، با خیال راحت و آسوده­ تری به تفریح و استراحت بپردازند.
۴-    خوب بخوابید
شاید بیشتر داوطلبان در طی دوره آمادگی برای کنکور، چه به دلیل مطالعه و چه به دلیل افکار مختلف و استرسی که به سراغشان می­ آمد، خواب کافی و مناسب نداشتند. یکی از کارهایی که شما داوطلبان عزیز بخصوص گروه دوم می­ توانید انجام دهید، این است که خوب بخوابید و از لحظه­ های خواب خود لذت ببرید. البته گروه اول هم در ایام استراحتی که برای خود در نظر گرفته­اند، می­توانند ساعات طولانی را به خواب اختصاص دهند، اما باید توجه داشته باشند که بمرور، ساعات خواب خود را تنظیم کنند تا بعدها و در روزهای مطالعه زیاد برای کنکور دچار مشکل نشوند.
۵-   وقتی را به خانواده و دوستانتان اختصاص دهید
جمع خانواده و دوستان، از آن جمع­هایی است که همه ما علاقه داریم تا ساعاتی را با آنها بگذرانیم. حتماً در دوره آمادگی برای کنکور، این فرصت و وقت از بیشتر شما داوطلبان عزیز گرفته شده بود که بتوانید اوقات مناسبی را با خانواده و دوستان خود بگذرانید. الان بهترین فرصت برای انجام این کار است؛ زیرا، یا دوباره باید مشغول مطالعه شوید و وقت کمی برای این کار در اختیار خواهید داشت و یا اینکه از اول مهرماه با ورود به دانشگاه و تحصیل در آن یا حتی ادامه تحصیل در شهری به جز محل سکونت خود، دیگر وقت کمی برای بودن در کنار خانواده و دوستان خواهید داشت؛ پس منتظر چه هستید؟ لازم نیست که حتماً کار خاصی انجام دهید؛ بلکه یک گپ و گفت صمیمی و خودمانی هم می­ تواند روحیه و اوقات شما را سرشار از شادی و خوشحالی کند.
۶-   ورزش کنید
احتمالاً در روزهای آمادگی برای کنکور، تعداد خیلی کمی از داوطلبان عزیز، وقتی را برای ورزش اختصاص می داده­اند. گرچه، ورزش فواید بسیار زیادی برای یادگیری و آمادگی بیشتر ذهن دارد، اما استدلال بسیاری از داوطلبان این است که به دلیل درس خواندن نمی­توانند برای ورزش وقت بگذارند. توصیه ما به هر دو گروه این است که حتماً وقتی را به ورزش اختصاص داده و این کار را ادامه دهند؛ زیرا ورزش، فواید بسیار زیادی دارد که یکی از آنها، سلامتی جسم، شادی روحیه و قدرت یادگیری بیشتر مغز است.
۷-    باغبانی کنید
یکی از کارهایی که باعث می­شود در این روزهای استراحت و غیبت کنکور، روحیه خوبی پیدا کنید باغبانی کردن است. سر و کار داشتن با گل و گیاه و رسیدگی به آنها به بهبود روحیه انسان کمک می­کند. برای شما کنکوری عزیز که از یک مطالعه طولانی خسته شده­ اید، این کار می­ تواند باعث آرامش روح و جسم باشد. برای انجام این کار لازم نیست که حتماً باغچه ­ای بزرگ داشته باشید؛ بلکه شما عزیزانی که در آپارتمان­ ها هم ساکن هستید با خرید دو یا چند گلدان آپارتمانی می­توانید این کار را انجام دهید.
۸-    به سفر بروید
سفر از جمله آن کارهایی است که باعث می­شود تا نشاط و شادی به انسان بازگشته و روحیه شخص به طور زیادی بالا رود. اگر امکان سفر کردن دارید، حتماً در روزهای باقی مانده از تعطیلات تابستان، بخشی از برنامه خود را به انجام این کار اختصاص دهید. برای سفر کردن لازم نیست که هزینه زیادی در نظر بگیرید؛ بلکه می­توانید به یک یا چند سفر کوتاه اطراف شهر خودتان رفته و از آب و هوا، محیط اطراف و جمع خانواده یا دوستانتان لذت ببرید.
۹-    بخشی از اوقات­تان را تنها بگذرانید
تنهایی هم از جمله آن کارهایی است که می­تواند به صورت زیادی در تقویت روحیه و رفع خستگی شما بعد از کنکور مؤثر باشد؛ البته به شرطی که زمان آن طولانی نشده و نیز باعث خطور افکار منفی و ناامید کننده در ذهن شما نشود. بخشی از وقت خود را تنها بگذرانید و از تنهایی خود لذت ببرید. آواز بخوانید، در تنهایی بلند بخندید، خود را تحسین کنید و به خود ببالید، و در تنهایی به افکار مثبت و لذت بخش خود پر و بال دهید؛ آن وقت خواهید دید که تنهایی، البته به اندازه مناسب، چقدر می­ تواند لذت بخش باشد.
۱۰-به سینما بروید
یکی از کارهای دلپذیری که می­توانید بعد از انتخاب رشته انجام دهید، رفتن به سینما است. البته اگر نمی­ توانید به سینما بروید، می­توانید فیلم­های مورد علاقه خودتان را تهیه  کنید و در خانه وقتی را به دیدن آنها به اتفاق دوستان یا خانواده اختصاص دهید؛ حتی می­ توانید کارتون­ های خاطره­انگیز و جالب دوره کودکی خود را تهیه کنید و وقتی را برای دیدن آنها صرف کنید. انجام این کار در حفظ روحیه شاد و سرحال شدن شما
تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

 

     تمام مواردی که در بالا به آن اشاره شد، توصیه­ هایی بود که ما برای شما عزیزان داشتیم تا گروه اول تا زمان آغاز مطالعه مجدد و گروه دوم تا زمان رفتن به دانشگاه آن توصیه­ ها را به کار گیرند. شما می­ توانید از بین این توصیه­ ها به هر کدام که بیشتر علاقه­ مند هستید، بپردازید. مهم این نیست که چه می­ کنید؛ مهم این است که در مدت زمانی که در دست دارید، از زندگی لذت ببرید و این حس را در خود تقویت کنید.

 

شماره تماس جهت مشاوره رایگان کنکور : 09128375747 آزمون برتر استاد احمدی استاد حسین احمدی انتشارات گیلنا درس خواندن آسان است سایت رسمی انتشارات گیلنا سایت رسمی کنکو سایت رسمی کنکور اسان سایت رسمی کنکور اسان است طعم مطالعه طعم مطالعه با لذت مشاوره نحصیلی رایگان مشاوره کنکور مقالات کنکور مقالات کنکوری وبسایت رسمی انتشارت گیلنا وبسایت رسمی کنکور وبسایت رسمی کنکور اسان وبسایت رسمی کنکوراسان است کنکور کنکور آسان کنکور آسان است کنکور اسان کنکور اسان است کنکور برتر کنکور نیوز کنکورآسان گیلنا