مطالعه هدفمند در کنکور

یادگیری و مطالعه ی هدفمند نیز مثل بسیاری از فعالیت ها و امور جاری نیازمند فراگیری و مهارت لازم است هم چنان که برای بهتر زیستن نیازمند به کسب مهارت های زندگی اعم از تصمیم گیری، خلاقیت، کنترل خشم و… هستیم. برای بهتر و مؤثرتر آموختن نیاز باید خود را علوم و فنون مربوطه مجهز کنیم، چرا که بهترین ساعات، روزهاو سال های زندگی را به صورت رسمی و غیر رسمی درگیر آموزشگاه و آموختن هستیم.
هر دانش آموزی مایل است که مهارت های خود را برای رسیدن به موفقیت تحصیلی بهبود بخشد. چون داشتن مهارت های تحصیلی به دانش آموزان کمک می کند تا با بهره گیری ازدانش و مهارت های تحصیلی توانایی خودشان را ارتقا بخشند و در نتیجه معدل درسی آنان بالاتر رود.
 

مهارت اول؛ مهارت برنامه ریزی
 

برنامه ریزی فعالیتی مستمر و منطقی است که در آن هم هدف و هم بهترین راه رسیدن به هدف تبیین شده است.
اگربتوانید در زندگی تحصیلی خویش از یک برنامه ریزی مناسب تبعیت کنید و امور تحصیلی و روزمره ی خود را در قالب برنامه ای از پیش تعیین شده تعریف کنید، نه تنها موفقیت تحصیلی شما تضمین می شود بلکه به فنونی دسترسی پیدا می کنید که می تواند سایر ابعاد شخصی و اجتماعی زندگی شما را تحت تأثیر قرار داده و ضریب آرامش و پیشرفت شما را در سایر عرصه ها ارتقاء بخشد. نتایج سودمند برنامه ریزی عبارتند از:

۱-روش مناسب برای پاسخ به نیازهای شما
 

امروزه نیاز اصلی ما موفقیت درسی است. بنابراین برنامه ریزی به ما کمک می کند تا بهتر و سریع تر به هدف مان برسیم. در واقع ما می توانیم با اصولی که در این زمینه یاد می گیریم راه های رسیدن به هر هدف و روش های تأمین هر نیازی را شناسایی کرده و سرانجام با بهره گیری از یک برنامه مناسب به نتیجه برسیم.

۲-افزایش تمرکز
 

بسیاری از ما گلایه می کنیم که تمرکز نداریم، یک درس را چندین بار می خوانیم ولی نمی توانیم نتیجه بگیریم. یکی از مهم ترین راه های افزایش تمرکز، برنامه ریزی است. برنامه ریزی به ما کمک می کند تا افکارمان را منظم و آن ها را اولویت بندی کرده و نحوه ی رسیدن به آن اهداف و مقدار زمانی که قرار است به آن اختصاص دهیم را مشخص کنیم. بنابراین وقتی شما برنامه ریزی می کنید یعنی ذهن شلوغ خود را مرتب می کنید و به این ترتیب یک گام بسیار مهم در مسیر موفقیت تحصیلی خود برمی دارید.

۳-کاهش اضطراب و فشار روانی
 

اگر ما با برنامه ریزی پیش برویم دیگر دلیلی ندارد که نگران و مضطرب باشیم. فرد مضطرب معمولاً توانایی استفاده از توانایی ها و آموخته های خود را از دست می دهد و حالتی در او ایجاد می شود که تعادل فیزیکی و روانی او متزلزل شده و نمی تواند روی موضوع خاصی مثل امتحان تمرکز کند. در نتیجه ترس و اضطراب او از نتیجه ی امتحان و عواقب آن افزایش می یابد و دچار اضطراب می شود.

۴-تقویت اراده و قدرت تصمیم گیری
 

برنامه ریزی حاصل تلاش، مقاومت و ثمره ی فعل خواستن است. اگر از اراده ی قوی برخوردار نباشیم و نتوانیم در برابر عوامل تهدید کننده و در خواست های وسوسه انگیز مقاومت کنیم، یقیناً نمی توانیم موفق شویم. با برنامه ریزی کم کم یاد می گیریم که برای رسیدن به اهداف زندگی باید صبور باشیم و در برابر سختی ها مقاومت و تمرین کنیم چرا که برای به دست آوردن هر چیزی باید اراده و قدرت تصمیم گیری داشته باشیم.

۵-خوش بینی به آینده
 

بدون تردید ایمان به پیروزی و رسیدن به هدف انگیزه ای بسیار قوی برای قدم نهادن در مسیر موفقیت است. فردی را تصور کنید که روی تکه چوبی در پهنه ی اقیانوس رها شده و با مرگ دست و پنجه نرم می کند، اگراین فرد اندیشه های یأس آلود را به ذهن خود راه بدهد. قبل از آن که گرسنگی و تشنگی او را از پای در آورد مرده است و برعکس، کسی که روح بلندی دارد، به آینده امیدوار و به توانایی های خود ایمان دارد. به خدا توکل و با سختی های راه مبارزه می کند. خداوند نیز به این گونه افراد وعده ی کمک و پیروزی داده است.

۶-نظم بخشی به کارها
 

یکی از ویژگی های انسان های موفق نظم در امور است. این سفارش در آموزه های دینی ما نیز بسیار تأکید شده است. انسان منظم یعنی انسانی که برنامه دارد، بنابراین برای انجام هر کاری زمان و مکان خاص در نظر دارد. نظم و انضباط میوه ی شیرین برنامه ریزی است.

۷- تسهیل خود ارزیابی
 

خود ارزیابی یعنی کمی ایستادن و بررسی کردن کاری که انجام داده ایم. این مهارت به ما کمک می کند تا به موقع به محاسن و مشکلات فعالیتی که انجام داده ایم، پی ببریم. درنهایت اگر لازم باشد برای افزایش بازدهی کار و کاهش مشکلات، تغییراتی در برنامه مان ایجاد کنیم. کسانی که اهل برنامه ریزی نیستند فرصتی برای بازبینی مسیر ندارند و بعضاً شکست ها و مشکلات خود را به منابع بیرونی ( دیگران) نسبت می دهند. مثلاً می گویند « فلان معلم بد درس می دهد»، «این چه مدرسه ای است که حساب و کتاب ندارد»، «تقصیرخانواده ام است، اگر مرا به فلان مدرسه می فرستادند چنین و چنان می شد»یا« خدادوستم را لعنت کند که مرا از درس می اندازد».
نکته پایانی این که در آموزه های دینی ما نیز محاسبه و ارزیابی از خود بسیار تأکید شده، مثلاً این که در پایان روز قبل از خوابیدن به کارهایی که در طول روز انجام داده اید فکرکنید و سعی کنید با شناسایی نقاط ضعف و قوت خود، برای فردا بهتر باشید.

۸-مدیریت زمان
 

وقت و زمان در زندگی، محدود و برگشت ناپذیر است. ما برای استفاده ی نادرست از زمان ناگزیر به برنامه ریزی هستیم، چرا که اگر برای اوقات روزانه ی خود برنامه نداشته باشیم به طور غیر مستقیم پذیرفته ایم که «هرچه پیش آید خوش آید». بنابراین نداشتن برنامه و اتلاف وقت ارمغان این بی توجهی است. برنامه ریزی به ما کمک می کند که ما از وقت خود بهتر استفاده کنیم و کارها در کنترل ما باشند. با برنامه ریزی شما زمان را ذخیره می کنید و می توانید کارهای خود را با توجه به اولویت بندی انجام دهید. بعضی ها فکر می کنند اگر بخواهند برنامه ریزی کنند زمان را از دست می دهند و کارهای شان انجام نمی شود، در حالی که دانشمندان معتقدند هشت دقیقه صرف زمان برای برنامه ریزی روزانه می تواند یک ساعت زمان را برای شما ذخیره کند!

شماره تماس جهت مشاوره رایگان کنکور : 09128375747