معرفی رشته کارشناسی معماری داخلی

بخش اعظم عمر ما در فضاهای داخلی بناها سپری می‌شود. این فضاها محیطی را ایجاد می‌کنند که پاسخگوی نیازهای اساسی ما نظیر نیاز به سرپناه است و بسیاری از فعالیت‌های ما در آن صورت می­گیرد. همچنین آنچه به یک بنا روح می­بخشد، فضای داخلی آن است؛ بنابراین، می‌توان گفت که کیفیت فضای داخلی از یک طرف تاثیر مستقیمی بر نحوه انجام فعالیت‌های ما در آن فضا دارد، و از طرف دیگر، نگرش، احوال و شخصیت ما را تحت تاثیر قرار می دهد. دراین میان‌، هدف از پذیرش و تربیت دانشجو در رشته معماری داخلی، بهبود عملکرد فیزیکی و روانی فضا برای راحت سازی زندگی در آن است.
در واقع رشته معماری داخلی به بهینه سازی فضاهای داخلی ساختمان‌ها به منظور انجام فعالیت‌های روزانه (زندگی – کار) می پردازد؛ از همین رو، معماری داخلی را  «آفرینش فضا» می‌نامند. این رشته از سویی همانند معماری با ساختمان و اجزای آن سروکار دارد، و از سوی دیگر، بر فضاهای داخلی تاکید می‌ورزد. البته در معماری، طراحی کل ساختمان مورد نظر است که با مسایل سازه‌ای و نقشه مرتبط است؛ اما در معماری داخلی، که هدف استفاده و قابل سکونت کردن مکان، طبق معیارهای انسانی است، باید گفت که عملگرایی و کار آمد بودن در عین زیبایی، مهم‌ترین هدف معماری داخلی است.
این رشته از بین داوطلبان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی دانشجو می پذیرد.
توانمندی های لازم برای موفقیت در این رشته
دانشجوی معماری داخلی باید روابط عمومی خوب و تعاملی  همیشگی با مردم داشته باشد؛ زیرا معماری داخلی در ارتباط مستقیم با ویژگی‌های روحی ـ روانی انسان قرار دارد و دانشجوی این رشته بایستی برای نیل به یک طرح مطلوب، ویژگی‌های رفتارهای انسانی در فضاهای داخلی زیستی اعم از عمومی و خصوصی را  به دقت مورد توجه قرار دهد؛ یعنی طراح به هنگام طراحی فضای داخلی با دو مقوله سروکار دارد: کاربرد آن فضا، و احساس و تاثیری که آن فضا بر استفاده کننده می‌گذارد.
همچنین برخورداری از مهارت بالا در طراحی و نقاشی، داشتن تفکر هنری و خلاقانه از مرحله تولید و نمایش ایده‌های اصیل تا بسط این ایده‌ها، دارا بودن قدرت تجسم بالا، تلاشگر و کوشا بودن و در نهایت  صبور، دقیق و منظم بودن، از ویژگی‌های لازم دانشجوی این رشته است.
 
 فرصت های شغلی برای فارغ التحصیل معماری داخلی
رشته تحصیلی معماری داخلی از رشته‌هایی است که می‌توان زمینه فعالیت عملی آن را در جامعه به وفور مشاهده کرد. طراحی و معماری داخلی نمایشگاه های بزرگ و کوچک، صحنه آرایی فضای برگزاری سمینارها و جشنواره‌ها، طرح و آرایش داخلی فروشگاه‌های بزرگ و کوچک، هتل‌ها، ادارات و بانک‌ها، مجتمع‌های تجاری، خانه‌های مسکونی، سالن­های پایانه­ها و فرودگاه‌ها، احیا و بازسازی بناهای تاریخی و… همگی نیاز به طراح معماری داخلی دارند.
باید توجه داشت که معماری داخلی، زندگی همه آحاد جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و تاثیرات آن در زندگی روزمره‌ ما به وضوح قابل مشاهده است. کارایی این رشته به هیچ وجه محدود به قشرهای مرفه و خانه های اعیانی نیست و می تواند برای کل جامعه و طبقات کم درآمد هم مفید باشد؛ زیرا برای یک زندگی راحت  در فضای ۴۰ یا ۶۰ متری آپارتمان­ها، معماری داخلی، یک ضرورت گریزناپذیر است و به ما نشان می‌دهد که در این فضای کوچک چطور و با چه وسایلی باید زندگی کنیم.
 درس‌های معماری داخلی در مقطع کارشناسی*
درس‌های پایه  
مبانی معماری، هندسه مناظر و مرایا، انسان، طبیعت و ارگونومی، مقدمات طراحی معماری داخلی، عکاسی ۱و۲، هندسه کاربردی، فرم و فضا، مبانی معماری داخلی، انسان، طبیعت و معماری داخلی، مقدمات طراحی معماری، نماد شناسی، ریاضیات و آمار.
درس‌های اصلی
آشنایی با تاریخ معماری، آشنایی با معماری جهان اسلامی، تیوری معماری داخلی، شناخت مواد و مصالح، تاریخ مبلمان، محوطه سازی، تنظیم شرایط محیطی، تنظیم شرایط اقلیمی، آشنایی با تاریخ معماری تزیینی، آشنایی با معماری تزیینی معاصر، متره و برآورد، حجم شناسی و ماکت شناسی، باغ آرایی.
درس های اختصاصی
بیان معماری، بیان معماری داخلی ۱ و ۲ و ۳، طرح معماری داخلی ۱ و ۲ و ۳، اصول فنی ساختمان ۱ و ۲، عناصر مدلار و پیش ساخته، مقررات معماری داخلی، طرح معماری، طرح تغییر عملکرد معماری داخلی، مدیریت کارگاه، گرافیک معماری داخلی ، مقررات معماری داخلی، آشنایی با طراحی صنعتی.

 

* قرار گرفتن اعداد ۱ و ۲ و ۳ در کنار بعضی از دروس، بیانگر آن است که این دروس به دلیل اهمیت یا حجم بیشتر، در دو یا چند ترم ارایه می‌شوند.

شماره تماس جهت مشاوره رایگان کنکور : 09128375747 آزمون برتر استاد احمدی استاد حسین احمدی انتشارات گیلنا درس خواندن آسان است سایت رسمی انتشارات گیلنا سایت رسمی کنکو سایت رسمی کنکور اسان سایت رسمی کنکور اسان است طعم مطالعه طعم مطالعه با لذت مشاوره نحصیلی رایگان مشاوره کنکور مقالات کنکور مقالات کنکوری وبسایت رسمی انتشارت گیلنا وبسایت رسمی کنکور وبسایت رسمی کنکور اسان وبسایت رسمی کنکوراسان است کنکور کنکور آسان کنکور آسان است کنکور اسان کنکور اسان است کنکور برتر کنکور نیوز کنکورآسان گیلنا