پیش به سوی پیروزی!

 هر سال، داوطلبان زیادی در کنکور شرکت می‌کنند و از میان این جمع بی شمار، فقط گروهی خاص به خواسته و هدف خود که ادامه تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظرشان است نایل می‌شوند. در واقع، این عده به طور کامل به هدف خود رسیده و پیروز می‌شوند. با توجه به اینکه در حال حاضر، عده بسیار زیادی از شما داوطلبان گرامی، مشغول مطالعه برای کنکور هستید، در این مقاله لازم دیدیم تا از راه‌های موفقیت و پیروزی در کنکور با شما صحبت کنیم تا با توجه و عمل به آنها در همین مراحل اولیه کار بتوانید موفق شده و به هدفتان برسید. برای موفقیت حتماً موارد زیر را مورد توجه قرار دهید:

۱-    بخواهید و پافشاری کنید
وینسنت تی. لمباردی می‌گوید: "تفاوت بین یک فرد موفق و دیگران، عدم توانایی یا کمبود دانش او نیست؛ بلکه نخواستن اوست". آرزو، کلمه دیگری برای خواسته است. برای موفق شدن باید بیشتر از هر چیز دیگری، آرزوی موفق شدن داشته باشید. افراد موفق، لزوماً باهوش‌تر و قوی‌تر از دیگران نیستند؛ ولی آرزوی آنها بیشتر است و آرزوی فراوانی برای دیدن تحقق هدفشان دارند. آیا شما هم این آرزوی فراوان را دارید؟ بدون آرزو، انگیزه رسیدن به هدف را نخواهید داشت.
     یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین عوامل موفقیت، این است که شما بخواهید موفق شوید و برای رسیدن به این موفقیت، پافشاری و سماجت به خرج دهید. وقتی شما چیزی را می‌خواهید، تمام انرژی‌های دنیا دست به دست هم می‌دهند تا شما را به آن خواسته و هدف مورد نظرتان برسانند؛ پس ابتدا اهداف خود را از کنکور دادن مشخص کنید و سپس با تلاش و کوشش و با فرستادن انرژی‌های مثبت، برای رسیدن به این اهداف پافشاری کنید و به هیچ وجه به خود اجازه ندهید تا انرژی‌ها و سخنان منفی یا اتفاقات ناگوار، شما را از رسیدن به هدف بازدارند. اگر یک بار یا حتی چندین بار شکست را تجربه کردید، باز هم ناامید نشوید. تلاش کنید، پافشاری کنید و مطمین باشید که موفق خواهید شد.
۲-   انگیزه داشته باشید
بسیاری از دانش آموزان از لحاظ توانایی و استعداد یادگیری، بسیار شبیه به هم هستند، ولی در پیشرفت تحصیلی، تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. این تفاوت، نه تنها در تحصیل، بلکه در سایر فعالیت های غیرآموزشی هم به چشم می‌خورد. شاید از خود سؤال کرده باشید: چرا چنین تفاوتی وجود دارد و چه چیزی عامل ایجاد این تفاوت است؟ یکی از عوامل توجیه کننده این مطلب، علاقه و انگیزه است.علاقه و انگیزه دانش‌آموزان، هم نقش علت را بازی می‌کند و هم نقش معلول را؛ یعنی یادگیرندگان علاقه‌مند به یک موضوع، نسبت به یادگیرندگان کم علاقه، موفقیت بیشتری کسب می‌کنند و دوباره، این موفقیت بیشتر، سطح علاقه و انگیزه آنها را نسبت به آن موضوع و موضوع‌های مشابه آن افزایش می‌دهد؛ پس حتماً به خاطر داشته باشید که این موتور مهم موفقیت و پیروزی را، یعنی علاقه به کاری که انجام می‌دهید و علاقه به هدفی که می‌خواهید به آن برسید، همیشه درنظر داشته باشید. برای ایجاد علاقه و انگیزه کافی هم حتماً سعی کنید که به اهداف خود فکر کرده و همیشه آنها را برای خود مرور کنید.
۳- تمرکز کنید
از عوامل بسیار مؤثر برای افزایش بهره‌وری در مطالعه و درک بهتر درس‌ها و موفقیت در تحصیل، داشتن تمرکز حواس به هنگام مطالعه است؛ یعنی فرد این توانایی را در خود ایجاد کند که با اختیار و توجه، دقت خود را روی موضوع یا کاری که انتخاب کرده، با میل و اراده متمرکز کند و از توجه به سایر موضوعات و کارها خودداری کند. برای ایجاد تمرکز حواس، باید عواملی را که مانع از تمرکز می شوند، شناخت و در جهت رفع آنها اقدام کرد. از جمله این عوامل می‌توان به بی‌علاقگی به موضوع مورد مطالعه، ناهماهنگی اراده و تخیل، مشغول بودن ذهن و … اشاره کرد.
۴-   برنامه ریزی کنید
کمتر شخصی را می‌توان یافت که بدون برنامه‌ریزی به موفقیت رسیده باشد. برنامه‌ریزی، جزو قدم‌های اصلی و اولیه موفقیت است و بدون آن، رسیدن به هدف دشوار است. برای کنکور نیز، برنامه‌ریزی در قالب برنامه‌های کوتاه مدت و درازمدت، امری لازم و ضروری است؛ پس برای موفقیت در کنکور، یک برنامه روزانه، هفتگی، ماهیانه و بلند مدت داشته باشید و برای عمل به آن با تمام وجود تلاش کنید. اگر جزو افرادی باشید که از ابتدا کارهای خود را به صورت بی نظم و برنامه انجام می‌داده‌اید، شاید ابتدا عمل به برنامه تدوین شده سخت باشد، اما کم کم خواهید دید که چقدر راحت می‌توانید با برنامه، درس خوانده و موفق شوید.
۵-   هدف خود را تعیین کنید
برنامه‌ریزی صحیح، هنگامی امکان پذیر است که هدف، بخوبی تعیین و تعریف شده باشد؛ ضمن آنکه باید تصویر روشنی از آن هدف وجود داشته باشد تا کارها و تلاش‌های لازم در راستای رسیدن به آن به نتیجه برسد. اهداف می‌توانند بلند مدت و کوتاه مدت باشند و حتی هدف کوتاه مدت را می‌توان به گام‌های کوچک‌تر تقسیم کرد؛ مثلاً اگر هدف بلند مدت، قبولی در رشته خاص در دانشگاهی خاص است، می‌توان هدف کوتاه مدت را مطالعه درست و کامل دروس در پایان هر سه ماه دانست و گام های کوچک را مطالعه هفتگی، روزانه و حتی مطالعه بخشی از دروس تعیین کرد.
۶-   خیال پردازی کنید
جیمز آلن می‌گوید: «خیالی که شما در ذهنتان آن را می‌ستایید و ایده آلی که در صدر قلبتان می‌نشانید، همان چیزی است که زندگی‌تان را با آن می‌سازید و تبدیل به همان می‌شوید». برای موفق شدن، باید به موفقیت فکر کنید. فقط از راه تعمق در موفقیت است که می‌توانید آرزوی موفق شدن را خلق کنید. باید خیال واضحی از آنچه که دوست دارید به دست آورید، داشته باشید. این آرزو و خواسته باید شما را از پا درآورد. اگر این آرزو شما را از پا درآورد، بالاخره روزی تحقق خواهد یافت.
۷-   جرات داشته باشید و خود را باور کنید
دیل کارنگی می‌گوید: «کسی به بعیدترین نقطه می رسد که می خواهد کاری را انجام دهد و جرات انجامش را دارد. قایق اطمینان از ساحل دور نمی‌شود». آیا جرات انجام کارهای غیرممکن را دارید؟ هیچ وقت نباید در زندگی‌تان، زمانی باشد که شما سعی بر انجام غیرممکن نداشته باشید. غیرممکن‌ها هستند که شما را پرورش می‌دهند و به شما آن چیزی را نشان می‌دهند که باید به آن تبدیل شوید.
بسیاری از داوطلبان، وقتی حرف کنکور و آزمون به میان می‌آید، خود را دست کم می گیرند. موفقیت در رشته‌ها و دانشگاه‌های خوب را در حد خود نمی‌دانند و یا از مطالعه و یادگیری بعضی از مباحث سخت نگرانند یا احساس می‌کنند آن طور که باید و شاید، مطالعه و آمادگی لازم را برای شرکت در آزمون ندارند. همین ترس و افکار منفی باعث می‌شود تا فرد، خود را پایین‌تر و کمتر از حدی تصور کند که هست یا می‌تواند باشد و به این صورت برای موفقیت تلاش نمی‌کند.
شروع کنید و جرات داشته باشید و از دایره آسایش و راحتی خود دورتر بروید و خودتان را رشد دهید. میزان کاری را که انجام می‌دهید، افزایش دهید و انتظاراتتان را بیشتر کنید و قوه تصور و خیالتان را تقویت کنید و به توانایی‌ها و قابلیت‌های خود اطمینان کنید و آنها را باور کنید. باز هم تکرار می‌کنیم، باور کنید که می‌توانید.
۸- متعهد و وفادار باشید
ماریو آندرتی می‌گوید: "آرزو، کلید انگیزه است، ولی اراده و تعهد است که موجب پیگیری مداوم هدفتان می‌شود؛ تعهد به برتری که شما را قادر می‌سازد به موفقیتی که به دنبالش هستید برسید". آیا اراده دارید؟ فرد مصمم بیشتر از هزاران فرد بی علاقه موفق می‌شود. آرزو، اراده و تعهد، از لحاظ استراتژیک شما را در موقعیت موفقیت قرار می‌دهند.
    بسیاری از داوطلبان هدف دارند و خوب برنامه‌ریزی می‌کنند، اما وقتی حرف عمل می‌رسد یا اصلاً اهل عمل نیستند یا اینکه کم کم دست از تلاش بر می‌دارند. اگر به هدف خود متعهد و وفادار نباشید، بمرور انرژی و توان لازم را برای رسیدن به آن هدف از دست خواهید داد. برای هر یک از ما اتفاق می‌افتد که روزهایی ناامید شده و دست از کار بکشیم و خسته یا بیمار شده و نتوانیم تلاش کافی داشته باشیم و انرژی ما برای مدتی تحلیل رود. این مهم نیست؛ مهم این است که بتوانیم خود را از این شرایط بیرون آورده و دوباره تلاش کنیم. برای انجام این کار نیز لازم است که پیوسته اهداف خود را در منظر چشمان خود تجسم کرده و به خود یادآوری کنیم که برای هدفمان باید تلاش و کوشش نماییم.
۹-   نرخ شکست خود را دو برابر کنید
توماس جی. واتسون می‌گوید: "می خواهید فرمولی برای موفقیت به شما ارایه بدهم؟ خیلی ساده است؛ نرخ شکست خود را دو برابر کنید. شما به شکست به عنوان دشمن موفقیت می‌نگرید؛ ولی اصلاً این طور نیست. شاید شکست شما را دلسرد کند یا شاید از آن چیزی یاد بگیرید؛ پس پیش بروید و اشتباه کنید. هر کاری می‌توانید بکنید؛ چون باید به یاد داشته باشید که آنجا جایی است که موفقیت را خواهید یافت". 
برخی از داوطلبان تصور می‌کنند که از همان ابتدای آمادگی برای کنکور، باید همه تست‌ها را درست جواب دهند، همه نکات را بدانند و همه آزمون‌ها را با موفقیت پشت سر بگذرانند؛ اما این درست نیست. ممکن است در راه هدفی که می‌خواهید به آن برسید سختی زیادی تحمل کنید، شکست بخورید و حتی یک یا چند سال پشت کنکور باشید، اما مهم این است که این شکست ها به شما درس موفقیت بدهد؛ درس چگونه بودن و چگونه تلاش کردن برای سال بعد؛ پس اگر می‌خواهید موفق شوید، شکست خوردن بد نیست؛ ضمن آنکه هیچ فردی با چند شکست کوچک موفق نمی‌شود. شکست راه رسیدن به موفقیت است؛ پس، از زمین خوردن نترسید و این بار، محکم تر و حساب شده‌تر قدم در راه بگذارید.
۱۰-   به سمت موفقیت بروید
ماروا کالینز می‌گوید: "موفقیت به سمت شما نمی‌آید، بلکه شما باید به طرفش بروید". موفقیت از آسمان در آغوش شما نمی‌افتد؛ باید به دنبالش بروید، باید تعقیبش کنید و باید بیشتر از هر چیز دیگری آن را بخواهید. همه عزیزان داوطلب دوست دارند که در آزمون سراسری رتبه برتر شوند و علاقه دارند که در بهترین رشته گروه خود در بهترین دانشگاه  پذیرفته شوند؛ اما نکته مهم این است که برای رسیدن به آن چه می‌کنند؟ یک فرد تنبل موفق نخواهد شد؛ فقط کسانی که برای رسیدن به هدف زحمت بکشند، موفق خواهند شد؛ پس تلاش کنید، تلاش کنید و تلاش کنید و با این تلاش‌ها، گام به گام به سوی موفقیت و اهدافتان حرکت کنید. مطمین باشید در راهی که در پیشِ رو دارید، موانع زیادی خواهد بود؛ اما این خواستن، انگیزه، علاقه، برنامه، تعهد و وفاداری شما به هدف، خسته نشدن و استواری شماست که بالاخره همه چیز را شکست داده و شما را به موفقیت خواهد رساند.
    و حرف پایانی اینکه:

 موفقیت، پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن. هر روز صبح در آفریقا، آهویی از خواب بیدار می شود و برای زندگی کردن و امرار معاش در صحرا می‌چرد. آهو می‌داند که باید از شیر سریع‌تر بدود و
در غیر این صورت، طعمه شیر خواهد شد. شیر نیز برای زندگی و امرار معاش در صحرا می‌گردد و
می‌داند که باید از آهو سریع‌تر بدود، تا گرسنه نماند. مهم این نیست که تو شیر باشی یا آهو؛ مهم این است که با طلوع آفتاب از خواب برخیزی و برای زندگی‌ات با تمام توان و وجود شروع به دویدن کنی.

ارتباط با مشاوران موسسه کنکور آسان است : 09128375747
 مارا در کانال تلگرام دنبال کنید :تلگرام کجای کاری؟