۲۰ سؤال مهم برای انتخاب رشته که باید به آنها پاسخ داد

خوب می­­دانیم که این روزها سرتان شلوغ است و آنقدر در فکر پیدا کردن پاسخ­هایی برای پرسش­هایی مانند «چه رشته‌ای را انتخاب کنم؟» و «کدام دانشگاه بروم؟»، هستید که فرصت خواندن مطالب مختلف را ندارید؛ اما از شما می‌خواهیم که قبل از انتخاب رشته یا دانشگاه خود، به این چند سؤال هم پاسخ بدهید؛ سؤال‌هایی ساده و گاه تکراری، اما بسیار مهم. قول می‌دهیم که پاسخ‌های شما به این پرسش­ها، بهترین یاور شما در انتخاب رشته باشد.
 
۱-     آیا استعداد ها و توانمندی­های خود را می شناسید؟
۲-    آیا علایق خود را بخوبی می­شناسید؟
۳-    آیا رشته ای که انتخاب کرده­اید، با توانمندی­ها و علایق شما مطابقت دارد؟
۴-    آیا تحت تاثیر محیط، وجهه اجتماعی رشته مورد نظر یا  پیشنهاد دوست و آشنا رشته خود را انتخاب کرده­اید؟
۵-    آیا به خاطر اینکه رتبه­تان مطابق میلتان نشده و می خواهید هر طور شده در دانشگاه پذیرفته شوید،  این رشته را انتخاب کرده­اید؟
۶-     فکر می­کنید که اگر به رشته­تان علاقه‌مند نباشید، می‌توانید در آن رشته موفق شوید؟
۷-    آیا می‌دانید که امکان تغییر رشته بسیار کم است و اکثر دانشگاه‌ها به سختی با این امر موافقت می‌کنند؟
۸-    آیا می‌دانید که اگر در رشته‌های روزانه پذیرفته شوید و انصراف دهید، سال بعد امکان شرکت در آزمون سراسری را نخواهید داشت؟
۹-    با دروس رشته‌ای که انتخاب کرده­اید، آشنا هستید؟
۱۰-  آیا می‌دانید که تا چه مقطعی امکان ادامه تحصیل در این رشته در ایران و خارج از ایران وجود دارد؟
۱۱-  آیا فرصت‌های شغلی رشته مورد نظر را می شناسید؟
۱۲- آیا دانشگاهی که انتخاب کرده­اید، در شهر محل سکونتتان واقع شده است ؟
۱۳- اگر محل زندگی شما با محل تحصیلی که انتخاب کرده­اید، متفاوت است، به بعد مسافت این دو، توجه کرده‌اید؟
۱۴- آیا راه‌های ارتباطی و وسایل حمل و نقل موجود  بین محل سکونت و دانشگاه موردنظر را می‌شناسید؟
۱۵ – اگر دانشگاه علمی – کاربردی، پیام نور یا غیرانتفاعی را در شهری دیگر انتخاب کرده‌اید‌، شرایط و هزینه لازم را برای ساکن شدن در شهری دیگر دارید؟ (دانشگاه‌های مورد نظر یا خوابگاه نمی‌دهند یا در مقابل خوابگاه هزینه‌ای دریافت می‌کنند)
۱۶ – آیا با مشکلات و موانع زندگی در شهری دیگر، که گاه گویش محلی و هنجارهای آن را بخوبی نمی­شناسید، آشنا هستید؟
۱۷- آیا روحیه جدایی از خانواده در سنین زیر ۲۰ سال و دوری از آنها را (گاه برای چند ماه) دارید؟
۱۸- آیا با مسایل و مشکلات زندگی در خوابگاه آشنا هستید؟
۱۹- آیا می‌دانید که در خوابگاه در بهترین شرایط باید با سه دانشجوی دیگر که هیچ شناختی هم از آنها ندارید، هم اتاق شوید؟
۲۰- آیا با امکانات فرهنگی، علمی و رفاهی دانشگاهی که انتخاب کرده­اید، آشنا هستید و می‌دانید که دانشگاه مورد نظر در رشته انتخابی شما چه جایگاهی دارد و چند سال است که رشته مورد نظر در آن دانشگاه تدریس می‌شود‌؟

 

برای پاسخ به بسیاری از این سؤال‌ها، فقط باید کلاه خود را قاضی کنید و کمی با خودتان صادق باشید و واقع بینانه به شرایط موجود نگاه کنید. برای اطلاع از امکانات دانشگاه مورد نظر و شهر و استانی که دانشگاه در آن واقع شده است، می‌توانید به سایت دانشگاه انتخابی خود مراجعه کنید. در کل با جست و جو کردن نام رشته و دانشگاه مورد نظر در اینترنت، می‌توانید اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب کنید. همچنین، با گفت و گو با دانشجویان رشته انتخابی خود اطلاعات مفیدی به دست خواهید آورد (بهتر است که در مقطع کارشناسی از دانشجویان ترم ۶ به بعد و در مقطع کاردانی از دانشجویان ترم ۳  به بعد مشورت بگیرید؛ چرا که این دسته از دانشجویان با دروس اصلی و اختصاصی رشته مورد نظر آشناتر هستند)، و در نهایت اینکه انتخاب رشته خود را بر اساس شانس و اقبال و به صورت «باری به هر جهت» انجام ندهید و در این زمینه، وسواس و دقت لازم را داشته باشید. ضمناً از مراجعه به کاسبان به ظاهر مشاور نیز خودداری کنید. شما فرصت ۱۵۰ انتخاب دارید؛ پس نیازی به مراجعه افراد سودجو و فرصت طلب ندارید که از حساسیت شما نسبت به انتخاب رشته سؤاستفاده می­کنند و از این راه، میلیون‌ها تومان به جیب می‌زنند؛ مگر اینکه مشاوری اطلاعاتی مفید و دقیق درباره رشته‌ها و دانشگاه‌ها در اختیار شما بگذارد؛ وگرنه گفتن اینکه شما در فلان رشته پذیرفته خواهید شد و در این رشته قبول نمیشوید، هیچ ارزشی ندارد.

شماره تماس جهت مشاوره رایگان کنکور : 09128375747 آزمون برتر استاد احمدی استاد حسین احمدی انتشارات گیلنا درس خواندن آسان است سایت رسمی انتشارات گیلنا سایت رسمی کنکو سایت رسمی کنکور اسان سایت رسمی کنکور اسان است طعم مطالعه طعم مطالعه با لذت مشاوره نحصیلی رایگان مشاوره کنکور مقالات کنکور مقالات کنکوری وبسایت رسمی انتشارت گیلنا وبسایت رسمی کنکور وبسایت رسمی کنکور اسان وبسایت رسمی کنکوراسان است کنکور کنکور آسان کنکور آسان است کنکور اسان کنکور اسان است کنکور برتر کنکور نیوز کنکورآسان گیلنا