چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم؟ (اصول برنامه ریزی)

چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم؟ 

موفقیت در هر فرآیندی، نیازمند هماهنگی تمامی عوامل موثر در آن است. در واقع ما زمانی می‏توانیم به نتیجه‏ی دلخواه خود برسیم که تمامی عوامل موثر در رسیدن به نتیجه را رعایت کنیم. آزمون کنکور- به عنوان بزرگ‏ترین آزمون علمی کشور- که می‏تواند نقش موثری در جهت‏گیری شغلی داشته باشد، از جمله اهداف و نتایج پراهمیت و حساسی است که باید در صحت و درستی عوامل موثر در آن، با دقت بسیاری عمل کرد.

 

موفقیت در کنکور، متأثر از عوامل متعددی‏است که شاید برخی از آنها، در دسترس و قابل کنترل نباشد اما عوامل در دسترس و قابل کنترلی هم وجود دارد که در صورت رعایت آنها، احتمال موفقیت، چند برابر خواهد شد.

 

در این مقاله قصد داریم به بررسی این عوامل قابل دسترسی بپردازیم:

۱- هدف‏گذاری

به طور قطع، اولین و مهم‏ترین گام در هر مسیری، هدف‏گذاریست. داشتن اهداف واضح و روشن، علاوه بر اینکه می‏تواند در افزایش میزان انرژی فرد، اثر زیادی داشته باشد، در تعیین جهت زندگی او نیز بسیار موثر است. یکی از تفاوتهای بین افراد موفق و ناموفق داشتن اهداف از پیش تعیین شده است.

 

داشتن اهداف واضح و روشن، علاوه بر اینکه می‏تواند در افزایش میزان انرژی فرد، اثر زیادی داشته باشد، در تعیین جهت زندگی او نیز بسیار موثر است.

 

شاید نشناختن فرق بین آرزو و هدف، سبب شود تا بسیاری از افراد نتوانند انرژی و جهت لازم را از اهدافشان کسب کنند. مکتوب کردن اهداف، یکی از تفاوت‏های بارز آن با آرزوست. وقتی شما هدفی در ذهن‏تان دارید اما آن را مکتوب نکرده‏اید، مانند این است که غذایی داشته‏ باشید اما آن را نخورید؛ طبیعی‏ست که شما سیر نمی‏شوید.

 

برای مکتوب کردن اهداف، باید وقت بگذارید. چند ساعت با خودتان خلوت نموده و به اهداف‏تان فکر کنید. سپس آنها را مکتوب کنید. البته شاید لازم باشد قبل از این کار، رشته‏های دانشگاهی را خوب بشناسید که باید از طریق کتاب‏های موجود در بازار، گفت‏وگو با متخصصان و صاحب‏نظران رشته‏ها، این کار را انجام دهید.

 2- برنامه‏ریزی (استراتژی)

 به‏طور حتم می‏دانید که یکی از مهم‏ترین تفاوت‏های سال‏های پایه و پیش‏‏دانشگاهی، حجم مباحثی‏ است که باید برای آزمون کنکور مطالعه یا مرور کنید. این حجم زیاد مباحث، به طور معمول سبب می‏شود داوطلبان کنکور که عادت به مطالعه و برنامه‏ریزی برای این حجم ندارند، با مشکل مواجه شوند.

 

برنامه‏ریزی دقیق، از مهم‏ترین عوامل کنترل و غلبه بر این حجم زیاد است، اگر از ابتدای سال تحصیلی، برنامه‏ریزی دقیق و درستی داشته باشیم، به‏طور قطع خواهیم توانست تمامی مباحث مورد نظر را مطالعه و جمع‏بندی کنیم.

 

داوطلبانی که در مدرسه ثبت‏نام می‏کنند (که این مدرسه باید دروس پیش‏‏دانشگاهی و پایه را تدریس کند)، کافی ا‏ست مطابق برنامه‏های مدرسه، درس هر روز را همان روز بخوانند تا تمامی مباحث مورد نیاز آزمون کنکور را مطالعه کنند. داوطلبانی که به برنامه‏ی یک آزمون، اعتماد می‏کنند، باید در فاصله‏ی هر ۲ آزمون (۲هفته یا ۳هفته) مطابق با سرفصل‏های آزمون بعدی عمل کنند و برنامه‏های خود را براساس آن تنظیم نمایند اما داوطلبانی که طبق برنامه‏های مشاور عمل می‏کنند، کافی‏ست براساس برنامه‏ی هفتگی یا دوهفتگی که مشاور تنظیم کرده، مطالعه نمایند.

۳- آزمون

آزمون‏های آزمایشی در طول سال تحصیلی، علاوه بر اینکه سبب مأنوس شدن ذهن و جسم با فضای آزمون می‏شود، اشکالات و اشتباهات فرد را نیز مشخص خواهد کرد تا در فرصتی مناسب، آنها را برطرف کند. پیش آزمون‏، نقش مهمی در نتیجه‏گیری خواهد داشت و به همین دلیل باید در انتخاب آن دقت کرد.

 

یک آزمون آزمایشی مناسب باید دارای شرایط زیر باشد:

الف) هماهنگی با سرفصل‏های مطالعاتی

 اگر ما آزمون آزمایشی را به عنوان استراتژی حرکت خود انتخاب کرده‏ایم، این اتفاق خواهد افتاد اما اگر استراتژی کلان ما، براساس برنامه‏ی مدرسه ای است، باید آزمون آزمایشی، با سرفصل مطالعاتی هماهنگ باشد.

 

یادگیری روش‏های صحیح مطالعه و برنامه‏ریزی، به‏طور قطع می‏تواند در افزایش کیفیت مطالعه‏ شما موثر باشد اما کیفیت مطالعه جایگزین کمیت آن نیست.

ب) سوالات استاندارد

 استاندارد در کنکور، به معنی نزدیک بودن آزمون به سوالات آزمون‏های سراسری ا‏ست؛ یعنی هر قدر سوالات یک آزمون به سوالات سال‏های قبل آزمون سراسری نزدیک‏تر باشد، سوالات آزمون، قابل اعتمادتر و استانداردتر است.

ج) جامعه‏ی آماری مناسب

سوالات استاندارد و برنامه‏ی مطالعاتی مناسب، مهم‏ترین عوامل موثر است، در حالی که بسیاری از داوطلبان تصور می‏کنند مقایسه، مهم‏ترین نقش‏ یک آزمون آزمایشی ا‏ست. البته درست است که مقایسه با رقبا هم جزو اهداف آزمون است اما هدف نهایی نیست. یک آزمون آزمایشی، باید سوالات استاندارد و برنامه‏ی مناسبی داشته باشد.

۴- مهارت‏های موفقیت در تحصیل 
 

داوطلبان بسیاری در سال‏های گذشته، با وجود تلاش زیادی که کرده‏اند، به دلیل عدم استفاده از مهارت‏ها و روش‏های صحیح، نتوانسته‏اند به نتیجه‏ی دلخواه خود دست‏یابند. این مهارت‏ها که شامل برنامه‏ریزی درسی، روش‏های مطالعه، شرایط مطالعه، تکنیک‏های ایجاد تمرکز و دقت و هنر آزمون دادن، روش جمع‏بندی و… است، لذا این مهارتها در یادداشتهای آتی به شما داوطلبان عزیز ارائه خواهد شد.

۵- تلاش (کمیت مطالعه)

یادگیری روش‏های صحیح مطالعه و برنامه‏ریزی، به‏طور قطع می‏تواند در افزایش کیفیت مطالعه‏ شما موثر باشد اما کیفیت مطالعه جایگزین کمیت آن نیست.

موفقیت در هر زمینه‏ای، نیازمند بکار گیری روش‏ها و ابزار لازم است. برای موفقیت در کنکور هم لازم است بیشترین مقدار ممکن در طول یک روز، درس بخوانید یعنی تا جایی که به کیفیت مطالعه‏ی شما لطمه‏ای وارد نشود. این عدد در روزهای تعطیل و روزهایی که به مدرسه می‏روید، متفاوت خواهد بود، برای نمونه:

در روزهای تعطیل(مانند تعطیلات نوروزی که در پیش است)، شما از ۲۴ ساعت زمان، باید حدود ۷ ساعت بخوابید و احتمالاً حدود ۴ ساعت به کارهای متفرقه (وعده‏های غذایی و …) بپردازید و از زمان باقی مانده (یعنی ۱۳ ساعت) باید ۱۰ تا ۱۲ساعت درس بخوانید اما در روزهایی که به مدرسه می‏روید، از ۲۴ ساعت شبانه‏روز، ۷ ساعت به خواب، ۲ ساعت به امور متفرقه و حدود ۸ ساعت به حضور در  مدرسه اختصاص می‏یابد که باید از زمان باقی مانده (یعنی ۷ ساعت)، حدود ۵ تا ۶ ساعت درس بخوانید.

 

البته یادتان باشد که لزومی ندارد این ساعت مطالعه، به صورت دائمی رخ دهد. به یقین اگر در یک روند تدریجی، شما ساعت مطالعه‏تان را به ساعت مطلوب برسانید، ثبات و استمرار بیشتری خواهد داشت.

17 Replies to “چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم؟ (اصول برنامه ریزی)”

 1. سلام مرسی از سایت اما سایت شما فقط برای کسی که پول داره خوبه و کسی که مثل من پول نداره جز حصرت دانشگاه چیزی براش نداره دانشگاه شد واسه کسی که پول داره و کسی که پول نداره باید بمیره ما هم خدایی داریم

  1. با سلام با شماره 09128375747 تماس بگیرید تا شرایط شما بررسی شود و در صورت نیاز شامل تخفیف ویژه شوید

 2. باسلام.

  من تو آزمون های  گزینه ۲ شرکت می کنم به نظرتون تو آزمونای بعد عید سنجش هم شرکت کنم؟

  ممنون از مطالب مفید سایت.

   

 3. سلام
  من واسه درس خوندن انگیزه ندارم چون نیاز به برنامه ریزی و کلاس و دی وی دی داره که پول تامین اینا رو هم ندارم به همین خاطر انگیزه ندارم
  خوش بحال کسایی که دارن و خوب استفاده میکنن

 4. سلام

  من فوق لیسانس رشته علوم اقتصادی هستم اما میخوام در کنکور ۹۴ شرکت کنم شاید این کار رو ۶ سال پیش باید انجام میدادم اما الان خیلی انگیزه دارم که بتونم موفق بشم .

  در ضمن نمیخوام از هیچ کلاس و کتاب اضافی کمک بگیرم.

  میشه منو راهنمایی کنید؟

  ممنون

 5. سلام مهندس

  تدریستون خیلی عالیه ولی کاشکی قیمتش ارزون بود می تونستیم استفاده کنیم

  ممنون

 6. سلام من تو تابستون هیچی واسه کنکور نخوندم تصمیم دارم از اول مهر بخونم میشه کمک کنید بگید از چه درسی باید شروع کنم رشتمم تجربی

 7. سلام

  من ترم دو رشته حسابداری هستم ومیخوام برای کنکوری که ترم چهار دارم برنامه ریزی کنم لطفا منوراهنمایی کنید؟راستی منو توی ایام ترم درس همو به صورت مستمر میخونم ولی توی ایام امتحان حوصلم نمیگیره درس ها رو بخونم ؟

 8. سلام.خسته نباشید

  من مرداد ماه کنکور دارم و رشته امم معماریه و کنکورم در راستای کاردانی هستش.

  حقیقتش نمیدونم چطوری شروع کنم.اصلا انگیزه ایی در وجودم نمیبینم.

  ممنون میشم کمکم کنین

   

 9. سلام من دانش اموز پیش دانشگاهی هستم و  رشتم ریاضیه 

  تو برنامه ریزی دچار مشکل شدم نمیدونم دروس سال اول و دوم رو چطوری بخونم کدومو اول بخونم یا چ درسی رو بخونم

  چ زمانی از درسا تست بزنم

  لطفا کمک کنید

 10. سلام استاد من دانش آموز سال سومم تو برنامه ریزی مشکل دارم dvd و اینا هم نمیخوام میخواستم بدونم شما فقط برنامه ریزی هم دارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *